Ultralight LED Flood Light 800W IP65 - 5 Years Warranty (WY-FLXK800)
Ultralight LED Flood Light 800W IP65 - 5 Years Warranty (WY-FLXK800)
An 800W high-power LED floodlight delivering strong and uniform illumination with 1260 SMD chips and a high power factor of 0.95. Features a durable aluminum housing, IP65 weather resistance, flicker-free lighting, and long lifespan, making it ideal for industrial and outdoor applications. Available in 3000K / 4000K / 6500K with a 5-year warranty.
Couldn't load pickup availability
Payment and security
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor do we have access to your credit card information.
| Power Consumption | 800W |
| Voltage | AC220-240V |
| Product Color | Black |
| Light Color | 3000K, 4000K, 6500K |
| Product Material | Heavy-Duty Aluminum |
| IP Rating | IP65 |
| Warranty | 5 years |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| LED Type | SANAN |
| Driver Type | SONEN |
| Number of Light Sources | 1 |
| Light Source | LED Built-in |
| Beam Angle | 55° |
| Diffuser Type | Clear Glass |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Input Frequency | 50/60Hz |


