Ultralight Square Directional Pendant Light -20W Directional Fixture (BR8088-SQ)
Ultralight Square Directional Pendant Light -20W Directional Fixture (BR8088-SQ)
A square pendant light with a 45° beam angle, crafted from high-quality aluminum . It is equipped with a reliable EAGLERISE driver and a high-performance BRIDGELUX LED chip to ensure stable and efficient lighting. Available in two colors (black and white), it complements a wide range of interior décor styles . Comes with a two-year warranty.
Couldn't load pickup availability
Payment and security
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor do we have access to your credit card information.
| Power Consumption | 20W |
| Voltage | 220-240VAC |
| Product Color | Black, White |
| Light Color | 3000K, 4000K |
| Product Material | Aluminum |
| IP Rating | IP20 |
| Warranty | 2 years |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| LED Type | BRIDGELUX |
| Number of Light Sources | 1 |
| Light Source | LED Built-in |
| Beam Angle | 45° |
| Diffuser Type | Plastic Frosted |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Input Frequency | 50/60Hz |


