Ultralight LED Light Bulb SMD - Samsung LED (UTL-AR111)
Ultralight LED Light Bulb SMD - Samsung LED (UTL-AR111)
High-performance Ultra Light AR111 LED bulb with 30W / 37W power delivers strong, flicker-free lighting for visual comfort. Features a 50° beam angle, uniform light distribution, Samsung LED chips, and a durable aluminum body with a lifespan of up to 25,000 hours, with 2 years warranty.
Couldn't load pickup availability
Payment and security
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor do we have access to your credit card information.
| Power Consumption | 30W, 37W |
| Voltage | 220V-24OVAC |
| Product Color | White, Black |
| Light Color | 2700K, 3000K, 4000K, 6500K |
| Product Material | Aluminum |
| IP Rating | IP20 |
| Warranty | 2 years |
| Bulb Base | AR111 |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| LED Type | SAMSUNG |
| Number of Light Sources | 1 |
| Light Source | LED Built-in |
| Beam Angle | 50° |
| Diffuser Type | Clear Glass |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Input Frequency | 50/60Hz |


