Ultra Light LED Downlight (BR4066) – 10W Glass Housing with OSRAM Chips
Ultra Light LED Downlight (BR4066) – 10W Glass Housing with OSRAM Chips
LED downlight with a 30° beam angle, equipped with an EAGLERISE driver and an OSRAM LED chip. It features a CRI of 90+ and is suitable for interior décor. Comes with a 3-year warranty.
Couldn't load pickup availability
Payment and security
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor do we have access to your credit card information.
| Power Consumption | 10W |
| Voltage | AC220-240V |
| Product Color | Black |
| Light Color | 3000K, 4000K |
| Product Material | Glass |
| IP Rating | IP20 |
| Warranty | 2 years |
| Cut-out Size | 55mm |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| LED Type | OSRAM |
| Driver Type | EAGLERISE |
| Number of Light Sources | 1 |
| Light Source | LED Built-in |
| Beam Angle | 30° |
| Diffuser Type | Frosted Polycarbonate |
| Color Rendering Index (CRI) | 90 |
| Input Frequency | 50/60Hz |


