Ultralight Explosion Proof Emergency Light – Twin Spot LED, IP65 Waterproof (JY-1009)
Ultralight Explosion Proof Emergency Light – Twin Spot LED, IP65 Waterproof (JY-1009)
This dual-power emergency light, with a 4-watt output, features a durable, high-quality aluminum casing with an explosion-proof design. It has an IP65 rating for water, dust, and all-weather resistance. It provides up to 3 hours of emergency illumination and comes with a 2-year warranty.
Couldn't load pickup availability
Payment and security
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor do we have access to your credit card information.
| Power Consumption | 4W |
| Voltage | AC220-240V |
| Product Color | Grey |
| Light Color | 4000K |
| Product Material | Aluminum die-cast |
| IP Rating | IP65 |
| Warranty | 2 years |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Number of Light Sources | 2 |
| Light Source | LED Built-in |
| Diffuser Type | Tempered Clear Glass |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Input Frequency | 50/60Hz |


