An emergency light with a high-quality plastic housing, featuring an IP65 rating for resistance to water, dust, and harsh weather conditions. It is equipped with SMD LED chips, suitable for both indoor and outdoor applications, and comes with a two-year warranty.
Sold out
Ultralight Emergency Light - Exit Signs (UTL-EBH)
Ultralight Emergency Light - Exit Signs (UTL-EBH)
Shipping for products over 300 SAR will be free.
Regular price
155.00 SAR
Sale price
155.00 SAR
Regular price
Shipping calculated at checkout.
You can return the product within 50 days.
Couldn't load pickup availability
Payment and security
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor do we have access to your credit card information.
| Power Consumption | 4.5-6.5W |
| Voltage | 220V-240VAC |
| Product Color | White |
| Light Color | 4000K-5700K |
| Product Material | Injection-molded ABS |
| IP Rating | IP65 |
| Warranty | 2 years |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Number of Light Sources | 1 |
| Light Source | LED Built-in |
| Diffuser Type | Polycarbonate Clear |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Input Frequency | 50/60Hz |


