Ultralight Emergency LED Exit Signs 3.5W (JELEX)
Ultralight Emergency LED Exit Signs 3.5W (JELEX)
An emergency light with a 3.5W power output, featuring a high-quality aluminum housing. It provides up to 3 hours of emergency operation with a 24-hour charging time. Suitable for indoor applications and comes with a three-year warranty.
Couldn't load pickup availability
Payment and security
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor do we have access to your credit card information.
| Power Consumption | 3.5W |
| Voltage | AC120-277V |
| Product Color | Silver |
| Light Color | 4000K |
| Product Material | Aluminum |
| IP Rating | DAMP RATED |
| Warranty | 3 years |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Number of Light Sources | 1 |
| Light Source | LED Built-in |
| Diffuser Type | Mirror Acrylic Panel |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Input Frequency | 50/60Hz |


