Ultra Light Ceiling Light (BR6709R) – 30W Indoor Lighting Fixture
Ultra Light Ceiling Light (BR6709R) – 30W Indoor Lighting Fixture
LED downlight with a 30° beam angle, available in various sizes and equipped with an EAGLERISE driver. It features an OSRAM LED chip and is ideal for interior décor. The product comes with a 3-year warranty.
Couldn't load pickup availability
Payment and security
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor do we have access to your credit card information.
| Power Consumption | 30W |
| Voltage | 220V-240V |
| Product Color | Grey |
| Light Color | 3000K, 4000K |
| Product Material | Aluminum |
| IP Rating | IP20 |
| Warranty | 3 years |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| LED Type | OSRAM LED |
| Driver Type | EAGLERISE |
| Number of Light Sources | 1 |
| Light Source | LED Built-in |
| Beam Angle | 30° |
| Diffuser Type | Pressed Glass |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Input Frequency | 50/60Hz |


