The HELOS2 Motion Sensor Stair Light features a compact, modern design with automatic motion-activated lighting for enhanced convenience and energy savings. It provides soft, glare-free illumination with CRI 90, operates on 12V DC, and allows adjustable timing, brightness, and light sensitivity, 5 Years Warranty — ideal for stairs and indoor pathways.
Ultralight Motion Sensor Stair Light 1W With Warm Light (HELOS2)
Ultralight Motion Sensor Stair Light 1W With Warm Light (HELOS2)
Shipping for products over 300 SAR will be free.
Regular price
221.00 SAR
Sale price
221.00 SAR
Regular price
Shipping calculated at checkout.
You can return the product within 50 days.
Couldn't load pickup availability
Payment and security
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor do we have access to your credit card information.
| Power Consumption | 1W |
| Voltage | 12V |
| Product Color | White, Black |
| Light Color | 3000K |
| Product Material | Polycarbonate |
| IP Rating | IP20 |
| Warranty | 5 years |
| Cut-out Size | 57mm |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| LED Type | SELF LED |
| Driver Type | SELF DRIVER |
| Number of Light Sources | 1 |
| Light Source | LED Built-in |
| Diffuser Type | Clear Polycarbonate |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Input Frequency | 50/60Hz |


