Save 33%
Ultralight LED Wall Light 16W - IP65 Weather Resistant (BDX1006)
Ultralight LED Wall Light 16W - IP65 Weather Resistant (BDX1006)
Shipping for products over 300 SAR will be free.
Regular price
140.00 SAR
Sale price
140.00 SAR
Regular price
210.00 SAR
Shipping calculated at checkout.
You can return the product within 50 days.
Couldn't load pickup availability
Payment and security
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor do we have access to your credit card information.
| Power Consumption | 16W |
| Voltage | 220-240V |
| Product Color | Black |
| Light Color | 2700K/3000K/Blue/Green/Red |
| Product Material | Aluminum |
| IP Rating | IP65 |
| Warranty | 3 Years |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| LED Type | CREE LED |
| Driver Type | EagleRise |
| Number of Light Sources | 1 |
| Light Source | LED Built-in |
| Beam Angle | 8° |
| Diffuser Type | Clear |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Input Frequency | 50/60Hz |


