Ultralight 27W AR111 Base LED Bulb (WL-AR11130)
Ultralight 27W AR111 Base LED Bulb (WL-AR11130)
The AR111 LED Bulb 36W delivers powerful, clear illumination with high energy efficiency and reduced power consumption. It features a durable aluminum body, natural and eye-comfortable lighting with CRI 80, and multiple color temperature options (3000K, 4000K, 6500K) to suit various residential and commercial spaces. With its modern design, long lifespan, and 2-year warranty
Couldn't load pickup availability
Payment and security
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor do we have access to your credit card information.
| Power Consumption | 27W |
| Voltage | 100-240V |
| Product Color | Black, White |
| Light Color | 3000K, 4000K, 6500K |
| Product Material | Aluminum |
| IP Rating | IP20 |
| Warranty | 2 years |
| Bulb Base | AR111 |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Number of Light Sources | 1 |
| Light Source | LED Built-in |
| Beam Angle | 35° |
| Diffuser Type | Frosted PC |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Input Frequency | 50/60Hz |


