Ultralight LED Down Light White (UTL-DS) - Energy-Efficient Ceiling Light
Ultralight LED Down Light White (UTL-DS) - Energy-Efficient Ceiling Light
Anti-glare LED downlight, available in multiple wattages
Built with a durable aluminum housing and equipped with a Samsung LED chip
Perfect for modern interior designs and comes with a 3-year warranty.
Couldn't load pickup availability
Payment and security
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor do we have access to your credit card information.
| Power Consumption | 7W, 12W, 20W, 30W, 40W |
| Voltage | 220V-240V |
| Product Color | White, Black |
| Light Color | 3000K, 4000K, 6500K |
| Product Material | Aluminum |
| IP Rating | IP20 |
| Warranty | 2 years |
| Cut-out Size | 68mm, 100mm, 150mm, 200mm |
| Dimmable | Dimmable |
| LED Type | SAMSUNG |
| Number of Light Sources | 1 |
| Light Source | LED Built-in |
| Diffuser Type | Glass |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Input Frequency | 50/60Hz |


